Yalıtım
 uygulaması yapılmasına karar verilen yapılarda, doğru ve sağlıklı malzeme seçimi yapılmalıdır. Doğru işçilik ve ustalık ile yalıtım yaptırmak, kullanım ömrü açısından büyük önem arz eden bir husustur.

Peki yalıtım yaptırırken doğru malzeme seçimi nasıl yapılır? Sağlıklı yalıtım uygulamaları nasıl yaptırılır? En doğru ısı yalıtım uygulaması hangisidir?

Isı yalıtım malzemelerinde bulunması gereken 5 kritik özellik vardır. Bu özelliklere sahip malzemeler ile yapılan yalıtım işlemlerinde daha sağlıklı ve uzun ömürlü ayrıca yüksek performanslı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Isı yalıtımı en yüksek olan ve ısı kaybını maksimum seviyede engelleyen malzeme seçimi yapılmalıdır.Bu malzemeler lamda değeri en düşük olan malzemelerdir.

Nefes alınabilirliği yüksek malzemelerden yana tercih yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki buhar geçirenliği en düşük malzemeler yapıların duvarlarından su buharının atılmasını sağlayarak, rutubet ve küf oluşumunu engeller.

Su tutuculuğu ve emesi en düşük olan malzemeler kullanıldığından emin olunmalıdır. Kullanılan yalıtım levhalarının TSE belgesi olması, su tutma değerinin standart ölçülerde olduğunun göstergesidir. Malzeme seçiminde bu belgelerin olmasına ayrıca özen gösterilmelidir.

Binanın ihtiyaçları analiz edilerek yalıtım levhalarının boyutlarına önceden karar verilmiş olmalıdır. En ve boy gibi özelliklerinin yanı sıra levhaların kalınlığıda önemli hususlardan biridir. Malzemelerin en, boy ve kalınlıkları değişen iklim şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermeyecek türden olmalıdır. Levhalar seçilirken, iklim şartları ve uygulamalara dayanacak esneklik ve dayanıklılılkta ürünlere yönelmelidir.

Ülkemizde 2011 yılında değişen binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik ile birlikte, yapı cephelerinde yangına duyarlı ve kolay alevlenen malzeme kullanılması yasaklanmıştır. Yaygın olarak bilindiği üzere taş yünü ısı yalıtım levhaları hiç yanmaz A1 sınıfı malzemelerdir. EPS VE XPS levhaları yalıtım esnasında üzerlerine sıva yapılarak kolay yanmayan B sınıfı malzemelerden olabilmektedir

Yalıbor, yangın riskleri karşısında en güvenilir yalıtım sistemidir. Yalıbor ile yapılan yalıtımlarda binalar da oluşabilecek yangın durumlarının başlamadan önlemi alınmış olur. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bu malzemelerin yanı sıra, gelecek dönemlerin en çok tercih edilen ısı yalıtım malzemesi olmaya aday gösterilen “yalıbor“, ısıya ve yangına karşı en dayanıklı kimyasalları içermektedir.

Dünya bor maden rezervlerinin %72`si ülkemizde bulunmaktadır. Tükenen enerji ve yer altı kaynaklarının bir çoğuna alternatif olarak gösterilen bor, geleceğin madeni olarak nitelendirilmektedir. Yaygın kullanım alanlarını yanı sıra, ısıya karşı dayanıklılığı ile gündelik yaşantılarımızı kolaylaştırmaktadır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki; bor madeni kullanılarak yapılan ısı yalıtımları insan sağlığı açısından en risksiz ve uzun ömürlü yalıtımı sağlamaktadır. Üstelik tek bir yalıtım uygulaması ile ısı, ses ve yangın yalıtımının yanında haşerelenmenin de önüne geçmesi ile yalıbor yalıtım uygulamaları büyük ilgi görmüştür. Avrupa standartlarında yalıtım uygulaması deneyimi yaşatan yalıbor, ısı kaybını büyük oranda engelleyerek, yapının ömrü boyunca ilk günkü performansı ile yalıtım sağlamaktadır.

Bor madeni kullanılarak yapılan yalıtımlarda ayrıca su geçirgenlik özelliği olmaması nispeti ile küf, rutubet ve aşınarak dökülme gibi istenmeyen sorunlarla karşılaşılmaz.

En doğru ve sağlıklı yalıtım uygulaması için, geniş çaplı araştırma yapmak ve yapıların ihtiyaçlarını belirlemek gerekir. Daha sonraki süreçte uzman kişilerin tecrübelerinden yararlanılmalıdır. Piyasa araştırması sonunda, kıyaslama yapılmalı ve en uygun fiyatlı, kaliteli işçilik hizmeti almaya özen gösterilmelidir. Fiyat kıyaslama yaparken, anlık hizmet fiyatı değil, yalıtımın kullanım ömrü, sağlayacağı tasarruf miktarı ve uzun vadede getirileri hesaba katılarak kıyas yapılmalıdır. Böylelikle kullanım ömrü boyunca bütçenize sağlayacağı faydalar belirlenmiş olur. Detaylı araştırmalar ve uzman görüşü sonrası, çalışacağınız firmayı seçerken, bünyesinde uzman bir kadro bulunduran ve referansları ile ön plana çıkan firmalara öncelik vermelisiniz.

İzmir Yalıbor firması, usta işçilik, kaliteli malzeme ve uzman kadrosu ile en sağlıklı ısı yalıtımı uygulamaları için siz değerli müşterilerini beklemektedir. Detaylı bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.